سیستان نگاه – پسته سیستان وبلوچستان مسافری ناشناخته در بازارها/ رئیس سازمان جهاد کشاورزی: برای بسته بندی محصول آماده ارائه تسهیلات به مردم هستیم

۲۴ آبان ۱۳۹۶ خبری

سیستان و بلوچستان با تولید بهترین و با کیفیت ترین پسته یکی از مهمترین قطب های تولید این محصول در کشور است که به سبب کمبود و یا نداشتن کارگاه های فرآوری و بسته بندی، به صورت فله ای یا در بسته هایی با نام دیگر مناطق به فروش می رسد.

به گزارش سیستان نگاه، پسته به عنوان محصول اقتصادی و تجاری مهم ، یادآور مناطق محدودی در کشور است که یکی از این مناطق سیستان و بلوچستان می باشد، استانی که کمبود و شوری آب و گرمای هوا در اغلب مناطق آن مجال رویش بسیاری از درختان مثمر را نمی دهد .
سیستان و بلوچستان با تولید بهترین و با کیفیت ترین پسته یکی از مهمترین قطب های تولید این محصول در کشور است که به سبب نداشتن کارگاه های فرآوری و بسته بندی، پسته با کیفیت تولیدی آن در گمنامی فرو رفته به گونه ای که یا به صورت فله ای یا در بسته هایی با نام دیگر مناطق صادر و به فروش می رسد.
 


عمده مناطق تولید پسته این خطه از کشور در شهرستان های خاش در حوزه دشت آبخوان، پشتکوه و گوهر کوه و زاهدان در بخش کورین و نصرت آباد است.

رضا نجفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار سیستان نگاه بیان کرد: حدود ۱۲ هکتار سطح زیر کشت پسته استان است که در این میزان حدود ۷-۶ هزار سطح هکتار به مرحله تولید رسیده و حدود ۶۰-۵۰ درصد بارور است.

وی ادامه داد: در بحث پسته کار خوبی که انجام شده این است که طرح تغذیه گیاه پسته و توسعه آن را انجام داده ایم که عملکردها را خاش، کورین و نصرت آباد بالا برده است.

 


نجفی خاطر نشان کرد: برند سازی محصول را  معمولا مردم انجام می دهند که در تلاش هستیم تا کار  انبارآوری و ضبط پسته را در کارگاه گوهر کوه خاش انجام دهیم.

این مسئول گفت: از آنجایی که تولید پسته در استان خوب و مرغوب است اما بسته بندی شیکی ندارد برخی این محصول را به صورت فله ای کیلویی ۳۵-۳۰ هزار تومان به فروش می رسانند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: در بخش کورین هم شرکت برکت ورود پیدا کرده و خود مردم هم از طریق واحدهایی که معرفی کرده ایم کار فرآوری، ضبط و عمل آوری پسته را انجام می دهند.

نجفی افزود: برای بسته بندی این محصول ما آمادگی داریم و منابع و تسهیلات در اختیار مردم قرار می دهیم و کمک می کنیم تا این کار انجام شود.

به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی استان، مدير باغبانی سازمان جهاد كشاورزی سيستان و بلوچستان گفت: افزون بر هشت هزار تن پسته امسال از سطح باغات اين استان توليد و روانه بازار مصرف شد.

اردشير شهركی اظهار داشت: بيش از هشت هزار و ۸۱۲ هكتار از سطح باغات سيستان و بلوچستان به كشت پسته اختصاص دارد كه ۶ هزار و ۱۰ هكتار آن بارور و بقيه غير بارور است.

وی ادامه داد: برداشت پسته از ۱۰ شهريور در سيستان و بلوچستان آغاز شده بود و تا پايان مهر ادامه داشته است.

 


وی افزود: كله قوچی، اوحدی، اكبری، بادامی و احمد آقايی عمده ارقام كشت پسته در سيستان و بلوچستان را تشكيل می دهند كه در شهرستان های خاش، زاهدان و ميرجاوه كشت می شوند.

وی بيان كرد: خوشبختانه با توجه به اهميت پسته و جايگاه مناسب آن در درآمدزايی منطقه روز به روز به سطح زير كشت اين محصول در سيستان و بلوچستان افزوده می شود.

مدير باغبانی سازمان جهاد كشاورزی سيستان و بلوچستان گفت: پسته توليدی اين استان به دليل شرايط بسيار مطلوب آب و هوايی منطقه و استفاده كم از سم و كود از كيفيت بالايی برخوردار است به طوری كه می توان از آن به عنوان محصول ارگانيک نام برد.

شهركی اظهار داشت: جهاد كشاورزی با توجه به شرايط آبی سيستان و بلوچستان بيشترين اقدامات خود را در افزايش علمكرد محصولات برنامه ريزی كرده است.

انتهای پیام/

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم