سیستان نگاه – ورود دلالان به بازار گوشت در سیستان/کمبود علوفه دامداران را نا امید کرده است

۶ خرداد ۱۳۹۷ خبری

به گزارش سیستان نگاه، سیستان و بلوچستان با جمعیتی بالغ بر دو میلیون پانصدهزار نفر در منطقه ای گرم و خشک واقع شده است  و با توجه به شرایط و اقلیمی که دو بخش استان دارند همه ساله در دو دهه اخیر که مردم این دو خطه با خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند، در جنوب گاها شاهد بارشهای سیل آسا و در شمال با بادهای ۱۲۰ روزه و هر از چند سالی با کمی آب دشتمال ورودی از سمت کشور افغانستان روبرو هستیم.
بیشتر اشتغال مردم در روستاها دامداری و کشاورزی است که این مهم در حوزه سیستان بیشتر از بلوچستان تحت تاثیر قرار دارد چرا که آب در این خطه متکی به کشور افغانستان است که در سالهای اخیر از دادن حق آبه خود داری می کند.
امسال تنها یک بار آب به مزارع کشاورزی رسید و این امر عاملی شد تا سیستان سال زراعی بسیار سختی را به دلیل نبود آب تجربه کند چرا که میزان برداشت گندم و در پی آن تامین علوفه به صفر رسید.
با توجه به عدم برداشت علوفه در سیستان دامداران با مشکل بسیار بزرگی جهت تغذیه دام خود مواجه شده اند به طوری که این موضوع سبب فروش دام توسط دامداران و در پی آن هجوم دلالان به منطقه شده تا حاصل دست رنج دامداران را به قیمت پایین به یغما ببرند.
 
به زودی علوفه وارد منطقه خواهد شد
فرماندار زابل در این خصوص گفت: در این خصوص دولت تمام سعی خود را به کار گرفته است تا مشکلات حل یا کمتر شود و همچنین برای تامین علوفه دامداران امیدواریم به زودی از طرف وزارت جهاد کشاورزی علوفه وارد منطقه شود و در اختیار دامداران قرار گیرد.
هوشنگ ناظری در گفت و گو با اوشیدا افزود: افزایش قیمت گوشت قرمز در منطقه سیستان و حمل دام به زاهدان توسط  گرانی یک بحث سراسری در کشور است و فقط مربوط به زابل و سیستان نیست اگرچه موضوع دلال ها در سیستان متاسفانه مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده و دامداران متاسفانه به دلیل کمبود علوفه مجبور به فروش دام خود هستند.
وی ادامه داد: براساس دعوت معاون اقتصادی وزارت کشور در چند روز گذشته جلسات شبانه روزی که در تهران داشتیم، در مورد مسائل و مشکلات سیستان و ارائه راهکارهای لازم برای آنها تلاش کردیم و متاسفانه تا حمایت نشود مشکلات سیستان به قوت خود باقی خواهد ماند.
وی اذعان کرد: در این بین مسئولین مربوطه قولهایی داده اند و اقداماتی در حال پیگیری و انجام است.

در منطقه سیستان سال زراعی را از دست داده‌ایم

رئیس جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: ما در منطقه سیستان سال زراعی را از دست داده‌ایم چرا که با وجود آب در منطقه، بخشی از کشاورزان زمین های خود را کِشت کردند که به دلیل خشکسالی و عدم وجود آب برای آبیاری مزارع، کشاورزان نتوانستند به محصول دست پیدا کنند.

به گزارش سیستان نگاه، مجتبی پیری در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به کاهش نزولات جوی سیستان و بلوچستان در بحرانی ترین وضعیت بی آبی قرار دارد.

وی اضافه کرد: از مجموع ۴۹ هزار هکتار مزارع کشاورزی دشت سیستان تنها ۹ هزار هکتار آن زیر پوشش بیمه بود که براساس برآوردهای انجام شده ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به کشاورزان تعلق خواهد گرفت.

وی افزود: براساس شدت خسارت وارده به کشاورزان سیستان با برنامه های صورت گرفته درصدد هستیم به زمین های کشت شده آسیب دیده منطقه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و برای مزارع کشت نشده یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خسارت پرداخت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به این مطلب که طبق آمار و اسناد موجود و بررسی های کارشناسی انجام شده به ستاد بحران، خشکسالی سیستان به صورت خیلی شدید و خشکسالی بلوچستان به صورت شدید تایید شده است، خسارت وارده به بخش کشاورزی سیستان و باهوکلات را ۷۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

پیری بیان کرد: تامین آب شرب دام های روستایی  با تلاش های انجام شده دستگاه های مرتبط انجام شده اما تامین آب دام هایی که در بستر هامون حضور دارند با مشکل مواجه شده و اداره کل عشایر استان تا حد امکان آب مورد نیاز را تامین کرده است.

وی جمعیت دام سنگین سیستان را ۴۰ هزار راس و دام سبک را ۸۰۰ هزار راس عنوان و افزود: از آنجایی که خشکسالی اخیر به فعالان این بخش نیز خسارت وارد کرده و تامین چهار هزار تن علوفه یارانه ای دام از محل اعتبارات استانی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این مقدار علوفه دام تنها پاسخگوی ۲ ماه دامداران منطقه است تصریح کرد: ضروری است برای تامین دام دامپروران تا پایان سال اقدامات لازم در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

پیری خسارت وارد شده به حوزه دامپروری شمال سیستان و بلوچستان را بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان ذکر کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به کاهش قیمت کاه سفید با توزیع علوفه های یارانه ای، گفت: از ۱۶۰ هزار هکتار زمین قابل کشت منطقه سیستان، تنها ۴۶ هزار هکتار کشت شده که این میزان کشت هم با خسارت صد در صدی مواجه شد و در تلاشیم از طریق ستاد بحران خسارت مربوط به بخش کشاورزی را تامین کنیم.

انتهای پیام//

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم