سیستان نگاه نیوز – چالش‌های پیش‌روی ذخایر معدنی کشور بررسی می‌شود

۲۳ آبان ۱۳۹۶ خبری

رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن:

چالش‌های پیش‌روی ذخایر معدنی کشور بررسی می‌شود

گروه معادن
– رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به رایزنی برای انتقال تجربه شرکت‌های کانادایی‌استرالیایی در زمینه اکتشاف معدن گفت: چالش‌های پیش‌روی ذخایر معدنی کشور بررسی می‌شود.

چالش‌های پیش‌روی ذخایر معدنی کشور بررسی می‌شود

 

به گزارش سیستان نگاه نیوز، مهدی کرباسیان امروز در حاشیه همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان زنجان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان زنجان یک استان معدنی محسوب می‌شود و معادن غنی مانند معدن انگوران در آن جای گرفته است.

این مسئول با ابراز نگرانی از وضعیت ۱۰ سال آینده معدن انگوران و مشکلات پیش‌روی آن با حجم برداشت فعلی ابراز کرد: در ماه‌های آتی متخصصان خارجی از این معدن بازدید می‌کنند.

رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴ درصد ذخیره روی جهان در معدن مهدی آباد است بیان کرد: سال گذشته یک کنسرسیوم بخش خصوصی برای این معدن تشکیل شده و امیدواریم مشکلات ذخایر معدنی برای سال‌های آینده وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: با توجه به آمارهای ارائه شده صادرات صنایع معدنی استان زنجان بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته که ارزش افزوده بسیار بالایی را به همراه داشته است و امیدواریم با تلاش مضاعف صادرکنندگان و همکاری‌های دولت وضعیت صادرات از آنچه که هست بهتر شود.

کرباسیان با اشاره به اینکه در گذشته صادرات مواد و صنایع معدنی بیش از ۲۰ درصد بوده است عنوان کرد: سهم صنایع معدنی از سرانه تولید ناخالص داخلی ۵ تا ۶ درصد است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

این مسئول انجام مذاکره برای انتقال تجربه و دانش شش شرکت کانادایی‌استرالیایی که در دنیا جزو شرکت‌های شاخصی در حوزه اکتشاف هستند را از اقدامات مهم در حوزه معادن و صنایع معدنی برشمرد و گفت: باید بپذیریم که در حوزه فناوری اکتشاف به ویژه معادن زیرزمینی عقب‌ هستیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه موفق به کشف یکی از معادن بزرگ سنگ ‌آهن زیرزمینی در استان یزد تا عمق یک هزار و ۵۰۰ متری شدیم بیان کرد: در استان زنجان نیز کارهای اکتشافی در ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر را آغاز کردیم و امیدواریم که خبرهای خوبی در رابطه با معادن مس و طلا بشنویم.

وی به جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی به عنوان یکی از سیاست‌های مهم دولت تاکید کرد و افزود: در سال ۹۲ فقط سنگ آهن از کشور صادر می‌شد در حالی است که اکنون گندله، کنسانتره، آهن اسفنجی و فولاد نیز از کشور صادر می‌شود به طوری که ۵۰۰ هزار تن صادرات مواد معدنی سنگ‌آهن اسفنجی ثبت شده است.

کرباسیان ابراز کرد: در مقطع فعلی بخش معادن و صنایع معدنی و جلوگیری از خام فروشی جزو اولویت‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت در حوزه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و مجلس نیز برای حمایت از این بخش قول مساعد داده است.

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۸

کد مطلب: ۴۱۲۵۲

 

مرجع : خبرگزاری سیستان نگاه

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم