سیستان نگاه نیوز – تنها گلستان برخوردار از معدن «صدف کوهی» و «ید» در کشور است

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ خبری

تنها گلستان برخوردار از معدن «صدف کوهی» و «ید» در کشور است

واگذاری برخی اختیارات شورای معادن کشور به استان‌ها

گروه معادن
– استاندار گلستان گفت: تنها استان گلستان برخوردار از معدن «صدف کوهی» و معدن «ید» در کشور است.

تنها گلستان برخوردار از معدن «صدف کوهی» و «ید» در کشور است

 

به گزارش سیستان نگاه نیوز، سید مناف هاشمی در اولین جلسه شورای معادن استان گلستان با اشاره به اینکه برخی معادن همچون صدف کوهی و ید تنها در استان گلستان وجود دارند، اظهار کرد: معادن استان به عنوان ظرفیت‌هایی طبیعی هستند که باید با توجه به نگاه‌های محیط زیستی از آن در راستای توسعه گلستان بهره‌برداری کرد.

وی تصریح کرد: شورای معادن استانی در راستای اجرای ماده ۴۳ قانون برنامه ششم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی صورت گرفته است و برخی اختیارات شورای معادن کشور را به استان‌ها تفویض کرده است.

لازم به ذکر است از عمده‌ترین موضوعاتی که به شورای استانی معادن تفویض شده می‌توان به ابقا و تمدید پروانه اکتشافی ابطالی، بررسی و موافقت با بخشودگی مبلغ مربوط به تبصره سه ماده ۶ قانون معادن، موافقت با توقف عملیات بهره‌برداری، انتزاع معدن از ید بهره‌بردار و … اشاره کرد.

همچنین در این جلسه که دبیری آن بر عهده سازمان صنعت معدن و تجارت استان است، مدیرکل صنعت معدن و تجارت استان گزارشی از تنوع مواد معدنی در حال بهره‌برداری در استان ارائه کرد و افزود: در عرصه معادن زغال سنگ ۱۶ فقره پروانه بهره‌برداری در استان فعال است و اشتغال ۷۵۰ نفر را به صورت مستقیم تامین کرده است.

حسینقلی قوانلو اظهار کرد: معادن ید استان در دو شهرستان آق‌قلا و گنبدکاووس تمرکز دارند که تاکنون سه پروانه بهره‌برداری و ۱۲ پروانه اکتشاف صادر شده و این معادن با اشتغال ۳۶۰ نفر، در ۱۱ ماهه سالجاری ۳۵۰ تن تولیدات داشته‌اند.

وی یادآور شد: معادن استان براساس آمارها در سال ۹۴ اشتغال یک‌هزار و ۴۶۰ نفر را تامین کرده بودند و ارزش افزوده معادن استان ۷۷٫۴ میلیارد تومان بوده است

همچنین در این جلسه پنج موضوع در خصوص معادن استان با حضور استاندار گلستان مورد بررسی قرار گرفت و دستورات لازم در راستای حل مشکل آنان صادر شد.

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷

کد مطلب: ۴۳۱۵۰

 

مرجع : خبرگزاری اقتصادی ایران

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم