سیستان نگاه نیوز – بیش از ۲۰ درصد از صادرات کشور در حوزه معادن است

۲۳ آبان ۱۳۹۶ خبری

بیش از 20 درصد از صادرات کشور در حوزه معادن است

 

به گزارش سیستان نگاه نیوز، مهدی کرباسیان ظهر امروز در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان، اظهار کرد: نقش صادرکننده در اقتصاد کشور اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی با اشاره به اینکه کشور بر مبنای تولید، پیشرفت کرده و در سطح دنیا عزت دارد، تصریح کرد: توسعه موضوع مهمی است که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور و همه دلسوزان کشور بر آن باور دارند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه استان زنجان یک استان معدنی به شمار می‌رود، اضافه کرد: تعداد کشورهای معدنی در سطح دنیا محدود بوده و بر اساس اکتشافات موجود، ایران پانزدهمین کشور معدنی دنیا محسوب می‌شود.

کرباسیان با اشاره به اینکه از آنجا که سایه نفت بر روی اقتصاد کشور بوده به همین دلیل به اکتشافات معدنی توجه زیادی نشده بود، یادآور شد: از سویی در کشور ایران بیشتر به معادن رو باز توجه شده در حالی که در سطح جهان معادن زیرزمینی و حتی کف اقیانوس‎ها مورد توجه قرار گرفته‎اند.

وی با بیان اینکه در مجموع میزان صادرات حوزه معادن و صنایع معدنی طی هفت ماه گذشته از سال جاری از مجموع صادرات کشور، ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است، ادامه داد: بیش از ۲۰ درصد از صادرات کشور در این حوزه بوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید بهترین بهره‎برداری‎ها را در حوزه معادن و در راستای منافع ملی و استانی داشته باشیم، افزود: ۶ درصد از تولید ناخالص کشور را معدن و صنایع معدنی شامل می‌شود.

کرباسیان با بیان اینکه در سال‎های ۹۰ و ۹۱ میزان صادرات در حوزه فولاد عدد بسیار محدودی بوده است، ادامه داد: در حالی که طی هفت ماه گذشته از سال‎جاری میزان صادرات در این حوزه بیش از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده است.

وی اظهار کرد: بالغ بر ۵۰۰ هزار تن از صادرات هفت ماه گذشته از سال‌جاری در کشور شامل آهن اسفنجی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه بروکراسی در ایران یک مشکلی است که واقعیت داشته و ما مصر برای کاهش آن هستیم، تصریح کرد: همچنین نبود، تکنولوژی و فناوری روز در حوزه معادن و صنایع معدنی از دیگر مشکلاتی است که در کشور وجود دارد.

کرباسیان با بیان اینکه معادن زیرزمینی از اهمیت بالایی در کشور برخوردار هستند، اضافه کرد: اخیرا در پی یک حفاری در فلات ایران، منبع سرشار از آهن کشف شده، که به اندازه کل ذخایر آهن کشور است.

وی با اشاره به اینکه طی دو هفته آینده یک تیم ویژه، ذخایر معدن زیرزمینی انگوران را بررسی خواهند کرد، ادامه داد: امیدوار هستیم کنسانتره معدن مهدی‌آباد هم در اواخر سال آینده وارد بازار شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل سازمان ایمیدرو با بیان اینکه بالغ بر ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع در حوزه استان زنجان اکتشاف می‎شود، ادامه داد: اکتشاف مبنای توسعه استان بوده و باید به آن توجه ویژه شود.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم