سیستان نگاه – حاشیه نشینی نتیجه مدیریت ناصحیح/ ۳۰۰ هزار نفر در حاشیه شهر زاهدان سکونت دارند

۱۵ آذر ۱۳۹۶ خبری

به گزارش سیستان نگاه، زاهدان پس از مشهد دومین شهر کشور در بالا بودن آمار حاشیه نشین است به گونه ای که مناطق کریم آباد، شیر آباد، همت آباد و بلوار رسالت زاهدان از نواحی حاشیه نشین این شهر به شمار می روند که به دلیل پایین بودن سطح سواد و مهارت در بخش غیر رسمی اقتصاد جذب و به شغل های کاذب اشتغال دارند.
در این مناطق اغلب خانواده ها تنها در یک یا دو اتاق زندگی می کنند و قریب به ۸۰ درصد واحدهای مسکونی فاقد پروانه ساختمانی است.
به گفته ‌مسئول سابق دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری سیستان و بلوچستان وضعیت زنان در مناطق حاشیه ای شهر زاهدان نماد بارز فقر کامل و بی توجهی به حقوق انسانی است چرا که به سبب ساخت‌ و ساز غیرقانونی آنها مجبورند در خانه‌ای بدون شرایط رفاهی از جمله آب لوله‌کشی، برق و سایر ملزومات زندگی کنند.
 


وجود مسیرهای روباز فاضلاب و فضاهای غیربهداشتی در سطح شهر که منجر به شیوع انواع بیماری ها شده از دیگر آثار فضایی و کالبدی حاشیه نشینی در این نواحی شهری به شمار می رود.

جوان بودن جمعیت منطقه، بالا بودن نرخ بی سوادی، وجود خانواده های فاقد سرپرست، زیادی افراد فاقد شناسنامه، نبود وجود نیروی کار متخصص، تکثر اشتغال های غیر رسمی از دیگر معضلاتی است که مردم ساکن در این مناطق با آن دست و پنجه نرم می کنند.

علی ای حال یکی از عمده دلایل گسترش حاشیه نشینی در زاهدان وقوع خشکسالی های اخیر و در پی آن فقر و بیکاری در استان، همسایگی با کشورهای پاکستان و افغانستان، تمرکز و وجود امکانات نسبتا مناسب است که ضلع شمالی زاهدان عمده مکان اسکان حاشیه نشینان به شمار رفته و متاسفانه کیفیت زندگی در آنجا بسیار نامطلوب است به طوری که حتی در بخش هایی از آن حتی آب شرب بهداشتی و برق هم وجود ندارد. 

از آنجایی که اکثر مناطق حاشیه شهر زاهدان از نعمت آب شرب بهداشتی محروم هستند می توان گفت نبود بهداشت، گسترش اعتیاد و فروش مواد مخدر، وجود شغل های کاذب، زباله های پراکنده، جوانی جمعیت، بالا بودن نرخ بی سوادی به وفور در حاشیه این شهر دیده می شود.

 


 در این خصوص عبدالجلیل شهنوازی رئیس شورای شهر زاهدان در دومین کارگروه رسانه و مطبوعات معاونت پیشگیری از وقوع جرم سیستان و بلوچستان با بیان اینکه حاشیه نشینی مشکلی همه گیر اما در هرنقطه با یکدیگر متفاوت است، اظهار کرد: حاشیه نشینی در گوشه و کنار شهر زاهدان در مناطقی از جمله

 شیرآباد و کریم آباد و حتی مسکن مهر وجود دارد.

وی با بیان اینکه برآوردها گویای آن است که ۳۰۰ هزار نفر در حاشیه شهر زاهدان سکونت دارند، افزود: خشکسالی در شمال استان و مشکلات اقتصادی در روستای جنوب دلیل مهاجرت بی رویه به شهر زاهدان است که این افراد بعد از ورود به حاشیه این شهر با توجه به مشکلات عدیده مالی و اقتصادی، شروع به ساخت سازه های غیرایمن و استاندارد برای سکونت می کنند و فرهنگ جدیدی را نیز با خود به این مناطق می آورند که این موارد خطر ساز هستند.

شهنوازی با اشاره به وجود مسکن های غیرمجاز و فاقد استاندارد در حاشیه شهر افزود: در محلات مختلف از جمله بلوار رسالت خانه هایی در روی کوه ایجاد شده که امکان حفر چاه در آنجا وجود ندارد، با برنامه ریزی به دنبال جانمایی مکانی مناسب برای جابه جایی این افراد هستیم.

 

رئیس شورای شهر زاهدان راه اصلی جلوگیری از مهاجرت مردم به کلان شهرها را توجه به اقتصاد روستاها عنوان کرد و ادامه داد: همه دستگاه های متولی باید دست به دست هم دهند و مشکلات حاشیه نشینی را به صورت ریشه ای حل کنند.
 محمد علی حمیدیان معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان هم با بیان اینکه حاشیه نشینی به دست خود بشر ایجاد می‌شود، گفت: مدیران به دلیل مدیریت ناصحیح نمی‌توانند جلوی این معضل اجتماعی را بگیرند.

انتهای پیام/

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم