انحراف در گزارش تفریغ بودجه ٩٥ شهرداری تهران

۲۴ خرداد ۱۳۹۷ خبری

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰

 

انحراف در گزارش تفریغ بودجه ٩٥ شهرداری تهران

 

شهرداری تهران موظف شد دلایل انحراف عملکرد یعنی مصرف بیش از بودجه مصوب در ردیف های حوزه ماموریت اجتماعی و فرهنگی و حمل و نقل و ترافیک و نیز دلایل هزینه کمتر از مصوب سال ۹۵ در حوزه های ماموریت خدمات شهری، ایمنی و مدیریت بحران، شهرسازی و معماری و هوشمندسازی را ظرف مدت یکماه به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.

Share/Save/Bookmark

سیستان نگاه | رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران از وجود انحرافات مساعد و غیرمساعد در بررسی گزارش تفریغ بودجه ۹۵ شهرداری تهران خبر داد و گفت: بر اساس گزارش حسابرس منتخب شورا، ما شاهد نامشخص بودن چگونه هزینه کرد و یا ذخیره مبالغی از مازاد در آمد بر هزینه سال ۱۳۹۵ هستیم.

مرتضی الویری  در تشریح بررسی‌های صورت گرفته در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر پیرامون گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵ گفت: جمع کل منابع و درآمدها در سال ۱۳۹۵ مطابق با مصوبه شورای شهر ۱۷۸۸۰ میلیارد تومان بوده است، اما عملکرد منابع و درآمدها در آن سال ۲۲۷۹۸ میلیارد تومان بوده است. به عبارت روشن در سال ۹۵ قریب به ۲۲ درصد منابع و درآمد محقق شده و بیش از منابع و درآمد مصوب شورای شهر در همان سال، بوده است.

وی با بیان اینکه کل مازاد درآمد شهرداری در سال‌های ۹۴ و ۹۵ معادل ۶۲۵۲ میلیارد تومان بوده است از وجود یک انحراف ۳۰درصدی خبر داد و تصریح کرد: بیشترین درآمد مازاد در سال ۱۳۹۵ در بخش واگذاری دارایی های سرمایه‌ای و مالی شهر بوده است، به نحوی که مطابق با مصوبه شورای شهر در سال ۱۳۹۵ ما حق داشته‌ایم ۱۰۲۰۰ میلیارد تومان از این طریق کسب کنیم؛ اما بررسی تفریغ بودجه نشان می‌دهد ما ۱۴۸۰۲ میلیارد تومان از واگذاری دارایی های سرمایه ای و مالی کسب درآمد کرده‌ایم و این یعنی انحراف ۳۰ درصدی داریم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر گفت: شهرداری به موجب بودجه مصوبه ۱۳۹۵ اجازه اخذ ۷۰۰میلیارد تومان وام از سیستم بانکی داشته اما میزان وام دریافتی در آن سال به ۵۰۰۰ میلیارد تومان بالغ شده است.

الویری با اشاره به بررسی دقیق گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۵ شهرداری تهران در کمیسیون برنامه و بودجه با همکاری یک موسسه حسابرسی گفت: پس از بحث و بررسی های کارشناسی متعدد در کمیسیون مقرر گردید جهت رفع انحرافات مساعد و نامساعد و همچنین کنترل آن در سال های بعد، تکالیفی به عنوان مصوبه شورای شهر تهیه و تنظیم و به عنوان مصوبه به شهرداری ابلاغ شود تا در تفریغ بودجه سالهای بعد انضباط و شفافیت بیشتری را شاهد باشیم. این در حالی است که در گذشته روال بر این بوده است که پس از استماع گزارش تفریغ بودجه در صحن شورا، صرفا گزارش حسابرس به شهردار جهت توجه به نکات مورد تاکید منعکس می شد؛ اما در این دوره برای دومین سال پیاپی، تکالیفی به عنوان مصوبه شورای شهر تهیه و تنظیم شد که اقدام قابل توجهی محسوب می شود.

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: بر این مبنا شهرداری تهران موظف شد دلایل انحراف عملکرد یعنی مصرف بیش از بودجه مصوب در ردیف های حوزه ماموریت اجتماعی و فرهنگی و حمل و نقل و ترافیک و نیز دلایل هزینه کمتر از مصوب سال ۹۵ در حوزه های ماموریت خدمات شهری، ایمنی و مدیریت بحران، شهرسازی و معماری و هوشمندسازی را ظرف مدت یکماه به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر گفت: شهرداری تهران موظف شده است تا نسبت به انتقال کلیه اسناد مالکیت املاک خریداری شده در طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تا سال ۱۳۹۵ اقدام و نتیجه اقدامات انجام شده را حداکثر تا پایان شهریورماه ۹۷ به شورای شهر ارائه کند.

الویری تاکید کرد: با توجه به عدم رعایت اختیارات ناشی از مفاد ماده ۲۸ آئین نامه مالی شهرداری ها و اختلاف نظرها در این رابطه، به منظور پیشگیری از هرگونه سوءتعبیر و انحراف نامساعد در بودجه مصوب شورا لازم است دستور العمل اجرایی این ماده به پیشنهاد شهرداری تهیه و جهت تصویب به شورای شهر تهران ارائه شود. همچنین شهرداری تهران موظف شد به منظور اجرای تفریغ بودجه جامع مبتنی بر عملکرد مقداری و ریالی، ضمن ارائه عملکرد ریالی، عملکرد واحد کار انجام شده هر ردیف را در اختیار حسابرس منتخب شورا قرار دهد تا حسابرس با بهره گیری از کارشناسان رسمی متخصص نسبت به ارائه گزارش تفریغ بودجه در چارچوب استاندارهای حسابرسی عملکرد مدیریت اقدام نماید.

وی ادامه داد: امید می‌رود با افزایش نظارت شورای شهر تهران و توجه شهرداری به تکالیف مصوب، در تفریغ بودجه سالهای بعد انضباط و شفافیت بیشتر و انحراف کمتری را شاهد باشیم.

کلمات کليدی: مرتضی الویری ، کمیسیون برنامه و بودجه، شورای شهر تهران، تفریغ بودجه

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم